Tıp Yalnızca Babalık Testi Mi Uyguluyor?

Çocuk ve babanın benzer DNA dizilimleri esas alınarak yapılmış olan testleri ifade etmektedir. Bu testler sırasında birçok hücre kullanılabilmektedir. Saç, DNA testi sırasında analiz yapmak için kullanılan insan unsurlarının başında gelmektedir. Ancak bunun yerine ağız içi hücresi, kan doku da babalık testi uygulamak için tercih edilen unsurlar arasında yer alabilmektedir.

Tıp Yalnızca Babalık Testi Mi Uyguluyor?

Hayır, babalık testi tüm dünyada alt ve üst soyun belirlenebilmesi açısından uygulanan testlerin başında yer almaktadır. Ancak bununla beraber, kardeşlik testi, annelik testi gibi DNA dizilimlerinin benzerliğinden yola çıkarak yapılan testler de bulunmaktadır. Çeşitli kliniklerde bu test ücret karşılığında yapılabilmektedir. Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de en çok tercih edilen testler babalık ve kardeşlik testleri. Her 10 aileden biri kliniklerimizde test için başvuruda bulunmakta. Bu tablo tamamen elimizdeki istatiki bilgilerden yola çıkarak belirlenmiştir. Yine belirtmek isteriz ki hiçbir ailenin kimlik bilgileri paylaşılmamaktadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Gebelik Sırasında Babalık Testi başlıklı makalemizde Gebelik Sırasında Babalık Testi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir